572294-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administrativa Tjänster utrikes
Referensnummer: 2671/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer
II.1.4.
Kort beskrivning
I Ramavtals uppdragen kan följande ingå:
Utredning kring diplomatisk yta med lokala myndigheter
Utredning och genomförande av evakueringsprojekt inkl flyttar
Utredningar och löpande frågor kring kommersiell verksamhet vid uthyrning av kontorslokaler
Projektleda processer kring ekonomisk redovisning och deklarationer för kommersiell verksamhet
Utredningar och löpande frågor kring lokala skatter och andra avgifter
Projektleda processer kring lokala myndighetstillstånd som bygglov
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 72212412 Programvaruutvecklingstjänster för deklaration, 75123000 Fastighetsförvaltning, 79210000 Redovisning och revision, 79418000 Konsulttjänster för upphandling, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen