572296-2019 - ResultatSverige-Malmö: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice
Referensnummer: STK-2019-385
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar tvättservice till brukare. Brukare beviljas, i samband med beslut om bistånd, hjälp med tvätt av kläder och textilier.
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara upphandlande myndighet tillhanda senast 26.8.2019 23:59
Inlämning av elektroniskt anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt via www.tendsign.com. Endast elektroniska anbud accepteras.
Behörig företrädare/anbudsgivare/kontaktperson ska registrera sig i TendSign. På så vis skapas ett individuellt anbudsgivarkonto. Detta konto används för att granska upphandlingsdokument samt skapa och skicka anbud via TendSign.
Vid frågor eller behov av systemsupport, kontaktas TendSignsupport.
Support för hantering av upphandlingssystemet ges av Visma TendSign via telefon - 0771-440 200 alt. mejl - https://www.visma.se/upphandlingsverktyg/tendsign-support/
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar tvättservice till brukare. Brukare beviljas, i samband med beslut om bistånd, hjälp med tvätt av kläder och textilier. Tjänsten omfattar hämtning av tvättgods hos brukare, transport av tvättgods till avtalsleverantörens tvättanläggning, sortering av tvätt, vattentvätt, torkning av tvätt, vikning av tvätt, strykning eller mangling av tvätt samt leverans av efterbehandlat och rent tvättgods till brukaren.
Samtliga krav, kriterier och frågor i upphandlingsdokumentet besvaras och redogörs för direkt i det elektroniska underlaget. Anbudsbilaga kan bifogas direkt i det elektroniska dokumentet (anbudet) eller till anbudet som bilaga. Vid begäran bifogas bilagor till anbudet som t ex vid längre redogörelser, bilder eller verifikation av handlingar såsom certifikat, bilder, systemprocesser, intyg eller liknande.
Observera att anbudsgivarkontot som behörig företrädare/anbudsgivare/kontaktperson använder ska vara registrerat på samma organisationsnummer som det anbudsgivande företaget innehar. Vidare är det av stor vikt att anbudsgivarkontot registreras med korrekt information såsom adress, mobil, telefon, mejladress, webbadress till leverantörens eventuella hemsida och annan relevant information samt att denna information är uppdaterad.