572407-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för ärende-/felhantering och driftövervakning
Referensnummer: TN 2020/0280
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommuns upphandlings- och inköpsenhet genomför denna upphandling av Systemstöd för ärende-/felhantering och driftövervakning på uppdrag åt kommunens Samhällsbyggnadskontor.
Systemet ska vara ett färdigutvecklat standardsystem på marknaden och ska levereras som en molntjänst (SaaS). Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande. Denna annons avser ansökningsinbjudan (Steg 1) för att i nästa Steg 2 bjuda in kvalificerade leverantörer att lämna anbud.
I nuläget används systemet Infracontrol Online som varit i bruk i kommunen sedan 2010 för att hantera följande funktioner/områden: ärendehantering, felhantering och driftövervakning.
Ett tiotal system är anslutna till Infracontrol och skickar larm etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemet ska vara ett färdigutvecklat standardsystem på marknaden och ska levereras som en molntjänst (SaaS). Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande. Denna annons avser ansökningsinbjudan (Steg 1) för att i nästa Steg 2 bjuda in kvalificerade leverantörer att lämna anbud.
Nuläge
Samhällsbyggnadskontoret i Norrköpings kommun hanterar omkring 30 000 ärenden per år, dessa utgörs av felanmälningar och synpunkter, larm från anläggningar exempelvis parkeringsautomater. Vi hanterar också styr- och reglerutrustning, belysning, trafiksignal samt parkeringsledningssystem. I dag har vi flera olika leverantörer av system och en hög kostnad för dem.
Kommunen har ca 350 användare som arbetar aktivt i vårt nuvarande system. Majoriteten av användarna är anställda på Samhällsbyggnadskontoret, en del är entreprenörer som utför uppdrag åt kontoret, vissa användare är anställda på andra kommunala kontor. Typen av ärenden är bland annat kopplat till drift och underhåll av allmän platsmark, synpunktshantering samt arbetsordrar.