Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhyrning av förskolelokal, Karlskrona kommun.
Referensnummer: 2016/7193 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av förhyrning av förskolelokal för kommunal förskola. Lokalen skall inrymma 6 st. avdelningar inklusive tillagningskök samt tillhörande förskolegård.
Kontraktslängd är 20 år.
Lokalisering är fastställd till området kring Trummenäs i östra kommundelen, tydliga krav på lokalisering finns angiva i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av förhyrning av förskolelokal för kommunal förskola. Lokalen skall inrymma 6 st avdelningar inklusive tillagningskök samt tillhörande förskolegård.