57247-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenörer.
Referensnummer: RS 2016/807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av underhållsarbeten och investeringsprojekt inom Region Gävleborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42961100 Passerkontrollsystem, 45261310 Plåtslageri, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen