572479-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: 2.5.11-02328/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på resebyråtjänster. Denna upphandling avser resebyråtjänster för inrikes- och utrikes tjänsteresor, samt för resor för andra personer som reser på uppdrag av Jordbruksverket, till exempel konsulter eller föreläsare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Information om uppdraget
Anbudsgivaren ska ta ett helhetsansvar för bokning av Jordbruksverkets tjänsteresor och andra administrativa tjänster avseende tjänsteresor.
Uppdraget avser att tillhandahålla en heltäckande resebyråtjänst till samtliga anställda på Jordbruksverket där även Distriktsveterinärerna ingår.
Resebyråtjänsten inkluderar bokning och utfärdande av resehandlingar. Det ska även omfatta information, rådgivning, ändring av alla typer av biljetter samt övriga göromål som kan anses vara kopplade till uppdraget.
Uppdraget innebär att stödja Jordbruksverkets resenärer med resebokningar och reseplanering.
Anbudsgivaren ska utan särskild kostnad aktivt informera till resehandläggare (Travel manager) och resenär så att möjlighet till kvalitetssäkring och kostnadseffektiviseringar tillvaratas.
Genom dialog med beställaren kan dennes flexibilitet och krav på komfort klargöras och balanseras mot prisbilden.
Merparten av tjänsteresandet sker inom Sverige och de flesta resorna är till Stockholm. Utrikesresor sker framförallt till Bryssel.
Jordbruksverket använder i huvudsak de statliga upphandlade ramavtalen samt Jordbruksverkets egna tecknade leverantörsavtal inom reseområdet. Vi har idag resekonto SEB Kort Bank AB (Diners).
Resandet ska vara kostnadseffektivt, smidigt och i möjligaste mån miljöanpassat.
Beställning av resor görs av resenären själv, antigen via mejl, telefon eller så kan det bli aktuellt med självbokningssystem.
Jordbruksverket har för närvarande en helt integrerad lösning med reseräkningsprogrammet Mobilexpense. Vi söker därför ett samarbete med en resebyrå som kan erbjuda lösningar i detta system.