572529-2020 - ResultatSverige-LIDINGÖ: Kultur- och fritidstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud - och ljussättning 2021- Lidingö stad
Referensnummer: 20/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende ljud- och ljussättning till Lidingö stad (Staden) och dess arrangemang, t.ex. festivaler, musiktävlingar, ungdomsfester, löptävling, Nationaldagsfirande, teateruppsättningar m.fl.
Upphandlingen omfattar:
Konsultation inför arrangemang, t.ex. idé, layout, etc.
Ljud- och ljussättning
Scenbygge
Scenteknisk utrustning inklusive hyra av vissa musikinstrument
Teknisk support och underhåll
Volym
Uppskattad volym är ca 2 800 000 kr under hela avtalsperioden.
Staden anordnar ca 20 arrangemang per år såsom t.ex. festivaler, musiktävlingar, ungdomsfester, löptävling, nationaldagsfirande, teateruppsättningar m.fl.
Detta är endast en uppskattning. Staden utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidingö Stad ansvarar för kommunal service till kommuninvånarna och har ett flertal verksamhetsområden såsom skola, äldreomsorg, kultur, idrott, vatten- och avlopp, avfallshantering, gator och mark, miljötillsyn samt fastigheter.
Antalet invånare uppgår till ca 48 000 st.
Mer information om Lidingö Stad kan hämtas på Stadens hemsida, www.lidingo.se
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.