572571-2025 - Resultat
Sverige – Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör – Arbets-,frilufts- och vårdkläder till SLU
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelArbets-,frilufts- och vårdkläder till SLU
BeskrivningSLU avser upphandla ramavtal med en eller fler leverantörer vad gäller leverans och tryck av arbetskläder inom tre (3) anbudsområden: 1. Arbetskläder för bygg, service och lokalvård 2. Friluftskläder för arbete i fält 3. Vårdkläder Vilka krav som ställs på respektive område framgår av upphandlingsdokumentet. För anbudsområde 1 ska butik erbjudas för utprovning av kläder på SLUs huvudorter Uppsala, Umeå och Alnarp. För anbudsområde 2 och 3 krävs inte butik.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105474:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33199000 Sjukvårdskläder