57279-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI för Phaco- och Vitrektomiutrustning samt IOL, 2019
Referensnummer: STE 1902-0059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI som har för syftet att ge STE information om vilka möjligheter som finns på marknaden och vilka leverantörer som kan eventuell lämna anbud för de specifika områden som anges i detta dokument
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För vår operationsavdelning som genomför gråstarroperationer (kataraktoperationer, de flesta främre linskirurgi), som i denna RFI avser segment 1, samt vitrektomier (glaskroppsoperationer), som i denna RFI avser segment 2, behöver STE anskaffa adekvat och modern medicinskteknisk utrustning (MTU) med tillbehör och förbrukningsmaterial, såsom intraokulära linser (IOL) som används i samband med dessa operationer.