Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konession av lunchrestaurang, kiosk, sportbar och ett café på Malmö Airport
Referensnummer: SDA 2019-01252
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av fyra objekt; ett café, en restaurang, en kiosk och en sportbar belägna på Malmö Airport.
För de fall att anbudslämnande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudslämnande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudet. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55310000 Restaurangserveringstjänster, 55320000 Måltidsservering, 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen