572919-2023 - ResultatSverige-Finspång: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende skol- och färdtjänstbussar till transportenheten
Referensnummer: KS.2023.0815
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Finspångs kommun bjuder härmed in till anbudsgivning i offentlig upphandling avseende ramavtal för skol- och färdtjänstbussar.
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av fabriksnya bussar avsedda för skolskjuts och färdtjänst.
Följande fordonstyper ingår i upphandlingen:
- Handikappanpassad buss/taxibuss för 8 passagerare
- Handikappanpassad buss för 19 passagerare
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare där samtliga villkor för avrop är fastställda.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34114300 Färdtjänstfordon, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende köp och leverans av fabriksnya bussar avsedda för skolskjuts och färdtjänst.