2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitalt placeringsstöd
Beskrivning: Förvaltningen har idag ett systemstöd för placeringar av barn, ungdomar och vuxna. Systemstödet ska också kunna följa upp kvalitet och kostnad för placeringen. Även uppföljning av andra insatser ska kunna följas upp. Systemstödet ska vara helt digitaliserat och inte kräva manuell bearbetning. Arbetssättet finns idag inom förvaltningen och är välfungerande. Funktion för att söka, matcha, förfråga och placera, e-avtala, e-signera, e-arkivera samt skapa tilläggsavtal.Anteckningsfunktion per placering för att kunna säkerställa vad som är på gång förenkla kommunikationen mellan ekonomi, handläggare och placeringssamordnare.Stöd för ekonomi med avtalslojalitet, kostnader per placering, per handläggare, team och avdelning och med prognoser.Kostnads- och kvalitetsindex med kostnad per dygn jämfört kvalitet (med avvikelser och rapporter kopplade till varje placering och utförare).Uppföljning som baseras på systematisk uppföljning och kartläggning som bygger på betyg av klient och handläggare. Uppföljningsfrågorna ska kunna skickas direkt från systemstödet. Systemstödet ska kunna hantera individuell uppföljning inom ett flertal områden (i detta systemstöd är områdena Vuxna, Barn och Unga).Alla användare ska ha tillgång till databasen utifrån behörighet och analyser ska kunna göras i realtid i sina delar och i helhet.Leverantören ska tillhandahålla både teknisk- och användarsupport på svenska.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101600:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48000000 Programvara och informationssystem