572975-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2019-2107 Ramavtal Anläggnings- och beläggningsarbeten Nykvarn
Referensnummer: TI 2019-2107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling går ut med förkortad anbudstid då upphandling som avser detta behov avbrutits två gånger tidigare..
Anbud ska vara Telge Inköp AB tillhanda senast: 13.1.2020.
Sista dag för frågor med anledning av förfrågningsunderlaget är 16.12.2019-
Upphandlingen avser Mark- och anläggningsentreprenader, vägbeläggning och Vägmarkeringar inom Nykvarns Kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 45112000 Grävning och schaktning, 45112723 Utformning av lekplatser, 45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering, 45221248 Byggnadsarbeten: tunnelförstärkningar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45233141 Väghållning, 45233221 Vägmarkeringsarbeten, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45244200 Bryggor, 45262500 Murning och tegelläggning, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling går ut med förkortad anbudstid då upphandling som avser detta behov avbrutits två gånger tidigare.
Sista dag för frågor med anledning av förfrågningsunderlaget är 16.12.2019.