Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsult LCA-analys och EEIO-analys
Referensnummer: UHM-2023-0070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Miljökonsult för EEIO-analys
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Miljökonsult LCA-analys
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsmyndigheten har utvecklat en inköpsanalys, i form av en spendanalys, där miljöeffekter är integrerade. Miljöspendanalys finns i två metoder, en baserad på process-LCA och den andra på Environmental extended input/output (EEIO) data.
Upphandlingen är uppdelat i två delområde utifrån dessa två metoder; delområde 1 LCA-analys och delområde 2 EEIO-analys.
Denna upphandling syftar till att anskaffa fortsatt konsultstöd för att uppdatera och kvalitetsutveckla befintligt material.
Miljökonsult EEIO-analys
Del nr: 2