Upphandling av busstrafik i områdena Bromma, Solna, Sundbyberg, Sollentuna samt spårtrafik på lokalbanorna Tvärbanan/Nockebybanan och Saltsjöbanan (E20:1)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60210000 Kollektivtrafik med tåg, 34121100 Bussar för kollektivtrafik, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Spårtrafikområdena Tvärbanan/Nockebybanan och Saltsjöbanan i kombination med busstrafikområdena Bromma, Solna/Sundbyberg och Sollentuna