2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transporter av bränsle och restprodukter
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att säkerställa en strukturerad och kostnadseffektiv hantering och transport av avfallsbränsle för att möta beställarens behov av avfallstransporter och bränsleförsörjning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Anbudsområde 1 avser hantering och kontinuerliga transport av avfallsbränsle från Blåberget till Korstaverket. Uppdraget omfattar även transport av restprodukter såsom slagg, flygaska och överstort material från Korstaverket och övriga förbränningsanläggningar till Blåberget.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113687:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90512000 Avfallstransport, 60651400 Tjänster avseende lastfartyg för tunga transporter, 63523000 Hamntjänster och spedition
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Hamn och transporter
Beskrivning: Anbudsområde 2 avser mottagning av balat avfallsbränsle (RDF) i hamn och vidaretransport till beställarens anläggningar Korstaverket och Blåberget. Uppdraget omfattar lossning av fartyg, vägning på kalibrerad våg och transport med lastbil till anvisade mottagningsplatser (Blåberget eller Korstaverket).
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113687:Lot:2