573211-2023 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck- och däcktjänster
Referensnummer: UE 22.127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna kommun tillsammans med Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) och Eskilstuna Strängnäs Energi & Miljö AB (ESEM), genomför upphandling av däck och däcktjänster. I däcktjänster ingår bland annat förvaring av däck, byte av däck, balansering, hjulinställning, byte av ventiler, tvätt av däck, allmän skötsel och servicearbete som till exempel efterdragning och kontroll av lufttryck. Leverantören ska även kunna erbjuda uttryckning med servicebil för reparationer av däck. Upphandlingen är uppdelad i fyra delområden.