Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av begagnade motorvagnar
Referensnummer: DIA10484
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontrakt avseende fem begagnade motorvagnar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34622200 Personvagnar för järnväg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet som tillgodoses genom upphandlingen är begagnade dieseldrivna motorvagnar. Dessa ska vara maximalt 45 meter långa och vardera fordon ska bestå av två kopplade vagnar med led som ska rymma minst 120 passagerare. Vagnarna ska vara tillgänglighetsanpassat avseende dörrmått och mittgång.