573357-2019 - ResultatSverige-Umeå: Ambulanser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulans
Referensnummer: HSN 887-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal för olika typer av ambulanser till Region Västerbotten.
Aktuella placeringsorter är Umeå, Skellefteå och Lycksele.
Upphandlingen omfattar:
• Person-, Suv- eller minibussbaserad ambulans under 3,5 ton
• Ambulans under 3,5 ton med boxformad sjukhytt som konstruerats på chassi
• Ambulans över 3,5 ton med boxformad sjukhytt som konstruerats på chassi
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Person-, Suv- eller minibussbaserad ambulans under 3,5 ton
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114121 Ambulanser, 34211200 Ambulanskarosser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ambulans under 3,5 ton med boxformad sjukhytt som konstruerats på chassi
Del nr: 2
Ambulans över 3,5 ton med boxformad sjukhytt som konstruerats på chassi
Del nr: 3