Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Table top X-ray
Referensnummer: V 2023/1600
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111100 Röntgenbord
II.1.4.
Kort beskrivning
The objective of this procurement is to obtain an instrument setup capable of high resolution X-ray absorption fine structure (XAFS) spectroscopy at the K-absorption edges of Ti, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, and the L3 edge of Ir and Ce.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur, 33111200 Röntgenlaboratorier, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning, 33151200 Apparatur för röntgenbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen