Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Inköpscentral
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggmaterial
Referensnummer: 22-123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggmaterial 22-123: Upphandlingen resulterar i fler än ett Ramavtal för byggmaterial för HBVs medlemmar (kommunala bostadsbolag). Ramavtalen kommer att vara uppdelade i Sveriges 21 län där varje län utvärderas, tilldelas och rangordnas var för sig. Avtalsstart planeras till 2022-03-01 med en avtalstid på två år med möjlighet för HBV till en eller flera förlängningar. Maximal avtalstid fyra år.
Ramavtalet kommer att ingås med tre (3)leverantörer per geografiskt anbudsområde. Dock gäller att färre leverantörer kan antas om färre än tre (3) anbudsgivare lämnar anbud eller färre än tre (3) anbudsgivare uppfyller de obligatoriska kraven i Upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 723 320 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 21Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden. Anbudsområdena kommer att utvärderas och tilldelas separat.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Blekinge län
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44110000 Konstruktionsmaterial, 44111000 Byggnadsmaterial, 44112200 Golvbeläggningar, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44191100 Plywood, 44510000 Verktyg, 44810000 Färger
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 24
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Möjlighet för HBV till en eller flera förlängningar. Den sammanlagda avtalstiden inklusive förlängningar kan dock maximalt bli fyra år. Sker inte förlängning före avtalstidens utgång upphör avtalet utan nyttjande av optionerna.
Vid en eventuell framflyttning av avtalsstart kommer avtalstiden att förskjutas på motsvarande sätt.
22-123: Byggmaterial
Del nr: Dalarnas län
Del nr: Gotlands län
Byggmaterial 22-123
Del nr: Gävleborgs län
Del nr: Hallands län
Ytterligare CPV-kod(er) 44110000 Konstruktionsmaterial, 44111000 Byggnadsmaterial, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä
Del nr: Jämtlands län
Ytterligare CPV-kod(er) 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44110000 Konstruktionsmaterial, 44111000 Byggnadsmaterial, 44190000 Diverse byggmaterial
Del nr: Jönköpings län
Del nr: Kalmar län
Del nr: Kronobergs län
Del nr: Norrbottens län
Del nr: Skåne län
Del nr: Stockholms län
Del nr: Södermanlands län
Del nr: Uppsala län
Del nr: Värmlands län
HBVs medlemmar (kommunala bostadsbolag). Ramavtalen kommer att vara uppdelade i Sveriges 21 län där varje län utvärderas, tilldelas och rangordnas var för sig. Avtalsstart planeras till 2022-03-01 med en avtalstid på två år med möjlighet för HBV till en eller flera förlängningar. Maximal avtalstid fyra år.
Del nr: Västerbottens län
Del nr: Västernorrlands län
Del nr: Västmanlands län
Del nr: Västra Götalands län
Del nr: Örebro län
Del nr: Östergötlands län