573448-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsrådgivning via webbportal
Referensnummer: SDA2020-00276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt. Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Swedavia upphandlar en pensionsrådgivningstjänst via webbportal för våra medarbetare. Medarbetare ska via den webbaserade pensionsrådgivningstjänsten få en komplett sammanställning av befintliga pensionsförmåner såsom ålderspension, efterlevandeskydd och sjukersättning. Sammanställningen ska presenteras på individnivå och tas fram genom att leverantören via fullmakt inhämtar försäkringsinformation och utifrån det sammanställer en totalbild av medarbetarens samlade pension.
Tjänsten ska kunna hantera samtliga pensionsförmåner såsom allmänna, privata, tidigare tjänstepensioner samt aktuell tjänstepension via anställning i Swedavia. Med tidigare tjänstepensioner avses såväl kollektivavtalade pensionsplaner som arbetsgivarspecifika pensionsplaner samt både premiebestämda och förmånsbestämda pensioner”