573487-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fastighetssystem
Referensnummer: LiU-2018-02874
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet avser anskaffa ett fastighetssystem som kan hantera frågor kring lokalhantering. Systemstödet ska tillhandahållas som en molntjänst.
Syftet med upphandlingen är att anskaffa ett fastighetssystem som ersätter de tekniska lösningar som finns idag för att tillgodose verksamhetens behov. Ambitionen är också att erhålla mervärde i form av ny funktionalitet som idag saknas men har efterfrågats av verksamheten.
Uppdraget omfattar konfiguration, leverans och drift av systemstöd för lokalhantering med funktionerna lokaldatamodul, ritningshantering, stöd för in- och uthyrning av lokaler, hyresgästregister, lokalvård, avtalsmodul, underhåll, rapporter, sökfunktioner, exporter, ärendehantering och självservice via webbgränssnitt.
LiU avser köpa systemstödet som en s.k. molntjänst
Införandet av tjänsten görs i projektform
Avtal avses att tecknas med en (1) leverantör
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48445000 Programvara för kundhantering, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72224100 Planering av systemimplementation, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag och omfattning, universitetets målbild
Bakgrund till upphandlingen
Åtagandet omfattas även av ett införandeprojekt som, utöver konfigurering och eventuella anpassningar, även innehåller migrering, integration, test och eventuell utbildning.
LiU avser köpa systemstödet (fortsättningsvis benämnt systemet) som en s.k. molntjänst (benämnt tjänsten), på så sätt att leverantören tillhandahåller tjänsten på en icke-exklusiv basis till LiU inklusive fullt ansvar för drift och förvaltning. LiU betalar i sin tur en fast månadskostnad som står i proportion till nyttjandet, exempelvis utifrån antalet användare.LiU ställer krav på hög tillgänglighet till systemet, hög säkerhet vad gäller access och tillförlitlighet till LiU:s data samt kontinuerlig övervakning och tillgång till en professionell HelpDesk.
Införandet av tjänsten görs i projektform med projektledare från anbudsgivaren och delprojektledare från LiU. I implementationen ingår också utbildning för LiU:s systemadministratörer och motsvarande.
I framtiden kan det bli aktuellt att justera eller att lyfta in ytterligare processer i systemstödet.
Avtal avses att tecknas med en (1) leverantör eftersom målet med upphandlingen är ett systemstöd som samlar uppgifter, underlättar dagliga rutiner och ger förbättringar i arbetsmiljön för användarna.
LiU kommer inte att lämna någon ersättning för kostnader förknippade med anbudslämning.