573511-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lindingö: Underhåll av trafikljus
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av trafiksignaler
Referensnummer: 18/247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232200 Underhåll av trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal för entreprenör gällande drift och underhålla av trafiksignaler.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
I det fall det finns hänvisning till ett visst varumärke/fabrikat i handlingarna gäller alltid "eller likvärdigt" oavsett om detta särskilt angivits.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233294 Installation av trafiksignaler, 45316212 Installation av trafikljus, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFC.1 Omfattning
Entreprenaden omfattar driftledning med eldriftansvar, tillsyn och löpande underhållsåtgärder samt beredskap för att upprätthålla drift- och personsäker, estetiska och ekonomiska trafiksignaler som ger god trafiksäkerhet med optimalt trafikflöde och minimala miljöpåverkande effekter samt leverera aktuella uppgifter för anläggningsdokumentationen.
Vidare omfattar entreprenaden förebyggande underhåll samt eventuella övriga tillkommande arbeten. Entreprenören ska ha jourtjänst avseende trafikanordningar och framkomlighet.
Entreprenören ska löpande under entreprenadtiden informera beställaren om kontaktuppgifter till tjänstgörande jourpersonal. Entreprenaden omfattar även att leverera aktuella uppgifter för anläggningsdokumentationen. Entreprenaden omfattar såväl sådana anläggningar, som är befintliga när detta avtal träder i kraft, som under avtalstiden tillkommer.
Eventuellt avropade investeringsarbeten inom beställarens område ingår också samt lagerhållning av frekvent material för underhåll. Arbetena ska utföras i överensstämmelse med gällande lagar, föreskrifter, rekommendationer och normer samt ta hänsyn till såväl trafik- som elektrisk säkerhet samt miljön och i största möjliga mån till allmänheten. Till en trafiksignalsanläggning räknas alla delar som ingår, från mätarskåp till kraftintag samt lampor i signallyktor och detektörer.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.