573514-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal besiktningskonsulter
Referensnummer: 2018-5924
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen avser att för beställarens räkning låta utföra entreprenadbesiktningar, främst som huvudbesiktningsman men också utföra besiktning inom olika teknikområden och ansvara för att anlita biträdande besiktningskonsulter för de tekniska installationerna i byggprojekt.
Kommande avrop kan exempelvis avse förbesiktning, slutbesiktning, efterbesiktning eller garantibesiktning.
Ramavtal teckans med fyra rangordande konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen