573524-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionstjänster inom kommunikation - Innehållsproduktion
Referensnummer: 18/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
RISE har en bred och komplex verksamhet inom de mest skilda områden. Syfte med upphandlingen är att RISE ska ha tillgång till snabb och kompetent hjälp för innehållsproduktion i olika format och för olika kanaler.
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
Ta fram kreativa innehållskoncept och kampanjer för internt eller externt fokus.
Vara en redaktionell partner till inhouseredaktionen.
Textproduktion för webb, nyhetsbrev, sociala medier, intranät eller andra kanaler
Redaktionell videoproduktion
Redaktionell bildproduktion
Uppdragen kommer variera i omfattning och omfatta hela eller delar av produktionsleden.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72413000 Webbsideutformningstjänster, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79416000 Public relations, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen