See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Konsulttjänster inom analys-, utvärdering-, projekt- och processtjänster
Beskrivning: Region Värmland inbjuder er att lämna anbud avseende denna upphandling gällande Ramavtal konsulter inom analys-, utvärdering-, projekt- och processtjänster.Region Värmland har i uppdrag att främja hållbar regional utveckling och tillväxt i Värmland. Tillsammans med kommuner, näringsliv, universitet, högskolor, myndigheter och organisationer stödjer och driver Region Värmland utvecklingen för ett starkt och konkurrenskraftigt Värmland. Region Värmland skapar förutsättningar för utveckling genom att analysera och beskriva nuläge och framtida utmaningar. Vi tar initiativ till dialog, bygger nätverk, skapar mötesplatser och förmedlar kontakter. Vi initierar, finansierar, driver och samordnar projekt.Avsikten är att per anbudsområde teckna ramavtal med upp till maximalt fem (5) leverantörer på delområdena 1, 2 och 5 samt upp till maximalt 3 leverantörer på delområdena och underdelområdena till 3, 4 och 6. Avrop kommer ske enligt särskild fördelningsnyckel samt förnyad konkurrensutsättning. Läs mer om avrop i Administrativa föreskrifter punkt 4.Regionen ser positivt på om leverantörer erhåller kunskap om Värmland vad gäller geografi, näringsliv och demografi samt förståelse för det regionala utvecklingsuppdraget, Värmlandsstrategin och kunskap om arbetet i en politisk styrd organisation. Regionen förutsätter att leverantörer som inte har kunskapen vid anbudsinlämnandet inhämtar denna kunskap vid framtida uppdrag för ett effektivt samarbete.Område 1 - Analyser, uppföljning och utvärdering inom hållbar regional utveckling Område 2 - Verksamhetsutvecklingsstöd/utvärdering av interna insatser och verksamheter Område 3 – Analyser och utvärderingar inom hållbarhet Område 3 A – Ekonomisk hållbarhet Område 3 B – Miljömässig hållbarhet Område 3 C – Social hållbarhet Område 4 - Konsulttjänster vid framtagande av ansökningar och skrivstöd Område 5 - Projekt-, Process- och Förändringsledning Område 6. – Samhällsplanering, infrastruktur, energi och GIS Område 6 A. – Samhällsplanering Område 6 B. – Fysisk transportinfrastruktur Område 6 C. – Digital infrastruktur Område 6 D. – Energiområdet Område 6 E. – GISLeverantörer som planerar lämna anbud i denna upphandling uppmanas att först läsa igenom Administrativa föreskrifter för en beskrivning av upphandlingen. Därefter nogrant läsa igenom övriga upphandlingsdokument.Tilldelningsbeslut är planerad att skickas ut vecka 2 2026, med reservation för både tidigare- och senareläggning beroende på utvärderingsprocessen. Vid eventuellt tilldelningsbeslut innan jul sker detta senast 2025-12-12 så avtalsspärrsperioden inte infaller under julhelgerna.Anbud med ofullständigt inlämnande uppgifter eller vid avsaknad av efterfrågade dokument kommer att förkastas.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område 1 - Analyser, uppföljning och utvärdering inom hållbar regional utveckling
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ramavtal 2 år + option på maximalt 24 månader.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 2 - Verksamhetsutvecklingsstöd/utvärdering av interna insatser och verksamheter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 3 A - Ekonomisk hållbarhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 3 B - Miljömässig hållbarhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 3 C - Social hållbarhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Område 4 - Konsulttjänster vid framtagande av ansökningar och skrivstöd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Område 5 - Projekt-, Process- och Förändringsledning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Område 6 A - Samhällsplanering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Område 6 B - Fysisk transportinfrastruktur
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Område 6 C - Digital infrastruktur
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Område 6 D - Energiområdet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Område 6 E - GIS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102879:Lot:12