573593-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gäddeholm Fredriksdal infrastruktur
Referensnummer: FN 2022/00365-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Fredriksdal är den tredje etappen i utbyggnaden av stadsdelen Gäddeholm, området ligger 9 km sydost om Västerås centrum och består idag av skogsmark med varierande topografi.
Den övergripande gestaltningsidén bygger på visionen om ett naturskönt boende med det mindre samhällets goda närservice. Utgångspunkten är att skapa förutsättningar för att det ska vara möjligt att leva mer hållbart med närhet till skola och service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar:
· gator bestående av ca 700 m huvudgata, ca 1100 m lokalgator och ca 750 m
kvartersgator.
· cykelbanor
· grov höjdsättning av kvartersmark och dess anslutningar mot gatan
· grov höjdsättning för idrottsplats och torgyta
· gatubelysning
· dagvattenhantering enligt dagvattenutredning, avvattning av gator
· omdaning av en del av Gäddeholmsvägen, ca 900 m inklusive busshållplatser
Ytterligare information finns att hämta på Västerås Stads hemsida:
https://www.vasteras.se/bygga-bo-och-miljo/kommunens-planarbete/detaljplaner/dp1895.html (https://www.vasteras.se/bygga-bo-och-miljo/kommunens-planarbete/detaljplaner/dp1895.html)