57362-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smörslottsgatan, område B - Nybyggnad av bostäder
Referensnummer: 23/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnation av fyra flerbostadshus om totalt strax över 140 lgh samt parkeringsdäck i närheten av Härlanda Tjärn i Göteborg.
Projektet planeras färdigställas i huvuddelar där hus B1 och B2 ingår i en huvuddel och hus B3 och B4 ingår i en annan huvuddel. Parkeringsdäck B5 överlämnas i samband med första huvuddelens överlämnande.
Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad till fast pris med indexreglering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen