See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 26711 Bana mark och strömskena entreprenad 1
Beskrivning: Entreprenaden avser utförande av Bana, mark och strömskene-arbeten för sträckan Kungsträdgården (KTG) till och med Sockenplan (SOP), vilket är en del av utbyggnaden blå linje Kungsträdgården till Nacka och söderort. Denna entreprenad omfattar delområde Kungsträdgården (KTG), Sofia (SFA), Gullmarsplan (GUP), samt Slakthusområdet (SLO). Entreprenaden är indelad i totalt två (2) huvuddelar samt en option, delområde Sockenplan (SOP), vilken hanteras som en option om den avropas.
Intern identifierare: FUT 2022-0019
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45234122 Tunnelbanearbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000