2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetssystem
Beskrivning: AB Ronnebyhus upphandlar ett etablerat, molnbaserat fastighetssystem för bolagets centrala verksamhetsprocesser. Uppdraget omfattar införande, migrering från Incit Xpand, kritiska integrationer, utbildning, drift, support, underhåll, förvaltning och ordinarie exit. Systemet ska bland annat stödja uthyrning, kundkommunikation och digital självservice, felanmälan och ärendehantering, besiktning, underhåll och teknisk förvaltning, hyresadministration och ekonomi samt rapportering och uppföljning. Kontraktet avser en sammanhållen standardlösning för AB Ronnebyhus. Närmare omfattning, obligatoriska krav, avtalsvillkor och utvärderingsmodell framgår av upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: 26/6
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande. Alla intresserade leverantörer får lämna anbud. Förhandling kommer inte att genomföras. Obligatoriska krav prövas först. Endast anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav går vidare till utvärdering. Tilldelning sker till det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet utifrån bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Utvärderingsmodellen framgår av upphandlingsdokumenten.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72263000 Programimplementation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren har rätt, men inte skyldighet, att förlänga avtalet med tre optioner om två år, två år respektive ett år. Optionerna utnyttjas i den ordning som anges och på de villkor som framgår av huvudavtalet.