573761-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Takarbeten 2022
Referensnummer: 2022/251
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för takarbeten i form av reparation, om-, ny- och tillbyggnation av tak, samt rengöring, besiktning och takskottning inkl. bevakning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261210 Takläggningsarbete, 45261211 Läggning av taktegel, 45261212 Läggning av takskiffer, 45261213 Läggning av takplåt, 45261214 Läggning av asfaltpapp, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen