2. Förfarande
Förfarande
Titel: Industrisanering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för löpande industrisanering av beställarens produktionsanläggningar enligt revisionsplan samt vid produktionsstörningar och avrop. Även närliggande arbeten som är normalt förekommande vid industrisaneringsarbeten ingår i ramavtalets omfattning. Ramavtalet omfattar både planerade och akuta uppdrag. Akut behov uppstår exempelvis vid driftstopp vid avfallspanna F5. Kraven på inställelsetid baseras på att SEAB i vissa fall kan undvika produktionsstopp med åtföljande stor förlust av ekonomiska och miljömässiga värden. Kravet på resurskapacitet baseras på att SEAB vid stopp i produktionen kan minimera förlusten ekonomiskt och miljömässigt givet att entreprenören har hög kapacitet. Ramavtal kommer att tecknas med en entreprenör där alla villkor för avrop är fastställda.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90920000 Sanering av anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108772:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42924720 Saneringsutrustning, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster