573891-2022 - ÄndringSverige-Uddevalla: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillbyggnad av äldreboende, Rotviksbro (Förnyad)
Referensnummer: SBN 2022/504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun (härefter benämnd ”Beställaren” eller ”BE”) inbjuder till förnyad anbudsinlämning avseende tillbyggnad av Rotviksbro Högås-Torp, äldreboende, då den tidigare upphandlingen avbrutits. Det kortare namnet Rotan används i handlingarna. Entreprenaden omfattar tillbyggnad av 20 st boenderum med tillhörande verksamhetsutrymmen. Byggnaden inrymmer 2 st boendevåningar med 1 avdelningar per våning. Tillbyggnad två projekteras för att inrymma lokaler för hemtjänsten. Byggnaden uppföres i två plan.