57393-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-konsulter
BeskrivningUpphandling av IT-konsulter för ESEM, K-fast och Eskilstuna kommun. Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Beställarens behov av IT-konsulter inom projektledning, förändringsledning och portföljstyrning med fokus på verksamhetsprojekt samt utveckling inom olika områden.
Intern identifierareUH 23-30
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAvtalsområde 1 Verksamhetsutveckling
BeskrivningAvtalsområde 1 avser verksamhetsutveckling (projektledning, förändringsledning, portföljstyrning)
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerella krav
BeskrivningGenerella krav för upphandlingen.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAvtalsområde 2 Utveckling
BeskrivningAvtalsområde 2 avser utveckling (systemutvecklare, kravfångst och kravanalys, testledare)