574007-2019 - ResultatSverige-Ängelholm: Fönsterputsning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputs 2019
Referensnummer: KS 2019/341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsobjekt och omfattning
Upphandlingen avser fönsterputs av de angivna objekten i bilaga 1.
Bilaga 1. Prisformulär; innehåller redogörelse gällande objekt (kvm, adresser), årlig tidsplan för utförande av tjänsten, antal putsningar och vad som ska putsas per objekt. En del fönster behöver putsas från till exempelvis stege, ställning, skylift m.m.
Anbudsgivaren ska lämna pris på samtliga objekt i Bilaga 1. Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan. Kommunen garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera Beställarens verkliga behov.Kommunen har övervägt att dela upphandlingen i delområden men funnit att detta inte är lämpligt för den aktuella upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren ska lämna pris på samtliga objekt i Bilaga 1.Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan. Kommunen garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera Beställarens verkliga behov. Kommunen har övervägt att dela upphandlingen i delområden men funnit att detta inte är lämpligt för den aktuella upphandlingen.