574012-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Objektsplanering och projektering för underhållsbeläggningar
Referensnummer: 6049/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget innebär att för trafikkontorets räkning utföra objektsplanering och projektering av underhållsbeläggningar på kommunala gator, vägar, cykelbanor och gångbanor inom Göteborgs stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311210 Konsulttjänster för vägar, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär också att upprätta förfrågningsunderlag, bistå vid upphandling samt vid behov företräda trafikkontoret gentemot beläggningsentreprenörer och i kontakt med allmänheten.n.