574025-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Injektions-, infusions- och transfusionsmaterial OMTAG
Referensnummer: VF2022-00057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00057 Injektions-, infusions- och transfusionsmaterial OMTAG
Upphandlingen avser ramavtal och en fortsättning på huvudavtalet VF 2021-00020 och omfattar följande produktområden: Infusionsslang universal till sprutpump och övertrycksmanschett enpatients.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:500 000 dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 2 500 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-11-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2026-10-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33194000 Apparatur och instrument för transfusion och infusion, 33194100 Utrustning för infusion, 33194120 Infusionsartiklar, 33194200 Utrustning för transfusion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen