2. Förfarande
Förfarande
Titel: VF - ÖS CK IVA och HBO
Beskrivning: Utförandeentreprenad gällande om-, till- och nybyggnad på Östra sjukhuset. Projektet omfattar ombyggnation i två plan i centralklinikens södra del samt en ny- och tillbyggnad i fem våningar väster och söder om CK, totalt cirka 16.000 m2. Entreprenaden omfattar bl.a schakt, grundläggning, markarbeten samt om-, till och nybyggnation. Byggnaderna kommer att rymma nya lokaler för IVA, Tryckkammare (HBO), Smärtmottagning, Kirurgmottagning, Klinisk Fysiologi och Medicinsk Fysik & Teknik (MFT).
Intern identifierare: SFSS 2024-01277
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000