574113-2020 - PlaneringSverige-Malmö: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Entreprenadarbeten i samband med gasledningsbyggnation Stidsvig och Åsljunga
Referensnummer: 20258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna RFI avser en utförandeentreprenad för ledningsbyggnation mellan Gelita i Stidsvig och Continental Bakery i Örkelljunga och Åsljunga.
Material till gas- och rörledning med tillhörande komponenter tillhandahålls av Köparen.
Syftet med RFI är att samla in feedback från marknaden samt ta emot entreprenörers budgeterade pris för en sådan entreprenad.
I samband med att RFI är genomförd och inkomna svar är analyserade kommer en upphandling med största sannolikhet att annonseras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231200 Anläggningsarbete för olje- och gasledningar, 45231220 Konstruktionsarbeten för gasledningar, 45231223 Arbeten avseende gasförsörjning, 45233200 Diverse ytbehandling, 45262680 Svetsning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen