574177-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ed: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om-och tillbyggnad av matsal och kök vid Hagaskolan i Ed
Referensnummer: UH-2020-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Dals-Eds Kommun välkomnar anbud för:
Att på utförandeentreprenad utföra ombyggnad av matsalsbyggnaden och nybyggnad av kök och vid Hagaskolan i Ed. BRA: ca 420 m2 ombyggnad och ca 460 m2 nybyggnad.
Former m m för upphandling:
AFB.11 Upphandlingsform: Generalentreprenad
AFB.12 Upphandlingsförfarande vid offentlig upphandling:Öppet förfarande.
AFB.13 Entreprenadform Utförandeentreprenad
AFB.14 Ersättningsform Fast pris.
Entreprenad ska starta i februari 2021 och ska i sin helhet skall vara färdigställd och tillgänglig för slutbesiktning senast 16.11.2021.
Upphandlingsdokumenten finns i Ibinder
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenad ska starta i februari 2021 och ska i sin helhet skall vara färdigställd och tillgänglig för slutbesiktning senast 16.12.2021.