574192-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt ekonomi- och e-handelssystem som tjänst
Referensnummer: KS 2022/0920
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Norrköpings kommun inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan i upphandlingen av nytt Ekonomi- och e-handelssystem, enligt bifogade handlingar. Denna upphandling avser Norrköpings kommun samt ett eller flera kommunala bolag (option).
Kommunen har idag två olika ekonomisystem varav ett fungerar som ekonomisystem och det andra som e-handelssystem. Denna uppsättning upplevs inte som optimal och målsättningen är att införa ett nytt gemensamt ekonomi- och e-handelssystem för kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48812000 Ekonomiska informationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen