Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fotoutrustning
Referensnummer: 935-A471.963/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38650000 Fotoutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Ramavtalet omfattar leverans av fotoutrustning. Upphandlingen är uppdelad i två ramavtalsområden, Ramavtalsområde 1: Fotoutrustning för öppen verksamhet, Ramavtalsområde 2: Tillbehör för forensisk fotografering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38650000 Fotoutrustning, 38651000 Kameror, 38653100 Blixtljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen