Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil + Släp VBU
Referensnummer: GNU 2022/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter inbjuder till anbudsgivning gällande Lastbil + Släp för Västerbergslagens Utbildningsförbund (VBU) i Ludvika
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar, 34134100 Lastbilar med flak, 34142100 Lastbilar med hissflak, 34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar, 34223300 Släpvagnar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar leasing av lastbil till Fordons- och transportprogrammet vid Västerbergslagens Utbildningsförbund (VBU) i Ludvika. Lastbilen ska leasas genom leasing utan restvärde (operationell leasing). Hyrestiden ska vara 60 månader. Gällande Släpvagnen är det köp.