57442-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotell, konferens och reception
Referensnummer: Af-2017/00158480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Yrkesinriktning för arbeten inom hotell/konferens/reception.
Kontraktsföremålet.
Arbetsförmedlingen efterfrågar följande utbildningar.
Standardutbildning inom samtliga leveransområden.
— test och kartläggning,
— yrkesinriktning mot hotell, konferens och reception.
Utbildningens syfte och mål.
Syftet med utbildningen är att den ska tillgodose arbetsgivarnas behov av utbildad personal inom hotell, konferens och reception. För de arbetssökande som anvisas utbildningen av Arbetsförmedlingen är målet att de ska bli anställningsbara inom denna bransch.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen