574458-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: 2-4323/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för uppdraget som Licenspartner.
Bakgrund
KI nyttjar en rad olika programvaror och eftersträvar i sin verksamhet att åstadkomma en rationell hantering av IT-anskaffningar och skapa kostnadseffektivitet.
KI:s beställare har ett varierande behov av att kunna avropa optimal programvara för sin utbildnings- och forskningsverksamhet samt för att undervisa med hjälp av senaste teknologi. Behovet att enkelt införskaffa programvaror och licenser är stort och KI önskar därför upphandla en Licenspartner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling
KI:s beställare har ett varierande behov av att kunna avropa optimal programvara för sin utbildnings- och forskningsverksamhet samt för att undervisa med hjälp av senaste teknologi. Behovet att enkelt införskaffa programvaror och licenser är stort och KI önskar därför upphandla en licenspartner.
Omfattning
KI avser teckna ramavtal med en (1) leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster där minst följande ska ingå: programvarulicenser, molntjänster, SAM-konsulttjänster och utbildning. Leverantören ska tillse att de licenser som tillhandahålls är orginallicenser och, där det är möjligt, akademiska licenser.
Leverantören ska agera strategisk partner i licensrelaterade ärenden genom att bistå den centrala licensfunktionen och lokala licenssamordnare för att tillvarata KI:s intressen. I uppdraget ingår också att bistå med sakkunskap inom licensområdet och inköp samt tillhandahålla information och affärsrådgivning i licensrelaterade ärenden på löpande och strategisk nivå. Leverantören ska kunna hantera och köpa in alla typer av licenser och molntjänster som KI har behov av inklusive uppdateringar/uppgraderingar. Leverantören förväntas ansvara för fakturering samt bistå med rådgivning och information om licensvillkor, priser, licensmodeller, support och uppgraderingsrätter.
Leverantören ska erbjuda en webbshop där varor och tjänster ska finnas att avropa.
Leverantören ska kunna erbjuda hela sin produktportfölj med samtliga licensformer, samt forskningsunika lågvolymlicenser, vilket inkluderar akademiska/edu licenser där sådana erbjuds av rättighetsinnehavaren. Exempelvis programvara för lokal installation, nätverksversioner och programvara som tillhandahålls som molntjänst.
Leverantören ska löpande under avtalstiden förse KI med information avseende förändringar i licensvillkor samt större förändringar i tillhandahållandemetoder.
Leverantören ska förhålla sig neutral i förhållande till de olika rättighetsinnehavarna och distributörerna. Uppdraget avser både när leverantören agerar återförsäljare och när beställare tecknar avtal med programvarutillverkare för egen räkning.
KI efterstävar ett gott samarbete med leverantören men även leveranssäkerhet och god service. Avtalsuppföljning kommer ske löpande under avtalsperioden.