Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Nätverksprodukter
Referensnummer: 20279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32400000 Nät
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun inbjuder till att komma in med ansökan om att delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande nätverksprodukter.
Umeå kommun agerar som inköpscentral, enligt LOU. Umeå kommun kvalificerar leverantörer där andra upphandlande myndigheter/enheter blir avropsberättigade i kommande anbudsinbjudningar. Uppdraget omfattar primärt leverans av fabriksnya nätverksprodukter, säkerhetsprodukter och videokonferensprodukter. Säljaren ska även kunna utföra installations- och underhållsarbete inom kopplat till leveransen av produkterna. Kvalificerade leverantörer inbjuds i steg 2 att lämna anbud när avropsbehov finns.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32400000 Nät, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen