574552-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internationell programverksamhet för näringslivet inom entreprenörskap och hållbart företagande
Referensnummer: 00986/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar konsultstöd för SI:s planerade internationella programverksamhet för näringslivet inom entreprenörskap och hållbart företagande.
I upphandlingen kommer program för 2024 ingå för vardera anbudsområde.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden.
1. Programverksamhet inom entreprenörskap
2. Programverksamhet inom hållbart företagande
Svenska institutet avser att teckna ramavtal med tre leverantörer per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79998000 Coachning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 – Programverksamhet inom entreprenörskap
Delområdet omfattar konsultstöd för internationell programverksamhet för entreprenörer. SI:s arbete inom området entreprenörskap kan även komma att breddas till att omfatta andra närliggande aktiviteter. Ett program planeras att starta under 2024 och ingår i den här upphandlingen.
Delområde 2 – Programverksamhet inom hållbart företagande.
Delområdet omfattar konsultstöd för internationell programverksamhet för ledare inom näringslivet som arbetar för utvecklingen av ett ekologiskt och socialt hållbart näringsliv och samhälle.
Programverksamheten fokuserar på förändringsledning och hållbart företagande.
Ett program planeras att starta under 2024 och ingår i den här upphandlingen.
Svenska institutet avser att teckna ramavtal med tre leverantörer.