Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schaktentreprenad fjärrvärme
Referensnummer: 18/205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska verken-koncernen bedriver fjärrvärmeverksamhet i Östergötland med Linköping och Mjölby som huvudorter. I Mjölby med omnejd sker detta via det majoritetsägda bolaget MSE, Mjölby- Svartådalen Energi AB.
Då egna resurser är begränsade finns behov av att teckna ramavtal för utförande av schakttjänster och förläggningsarbeten av fjärrvärme-ledningar, elkablar och optokanalisation i befintliga områden där fjärrvärme finns etablerad samt vid nyetablering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112360 Återställande av mark, 45112500 Schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska verken-koncernen bedriver fjärrvärmeverksamhet i Östergötland med Linköping och Mjölby som huvudorter. I Mjölby med omnejd sker detta via det majoritetsägda bolaget MSE, Mjölby-Svartådalen Energi AB.
Då egna resurser är begränsade finns behov av att teckna ramavtal för utförande av schakttjänster och förläggningsarbeten av fjärrvärmeledningar, elkablar och optokanalisation i befintliga områden där fjärrvärme finns etablerad samt vid nyetablering.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden, Anbudsområde 1) Linköping samt Anbudsområde 2) Mjölby.
Avsikten är att teckna ett ramavtal per anbudsområde med om möjligt tre stycken leverantörer per anbudsområde.