574574-2023 - ÄndringSverige-Härnösand: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmedling av Språktolkar
Referensnummer: 23-IU-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland upphandlar förmedling av Språktolkar för både planerade samt akuta tolkuppdrag dygnet runt årets alla dagar. Regionens verksamheter skall kunna beställa tolk inom nedan presenterade områden: 1. Distanstolkning 2. Närvarotolkning.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av tjänst för Förmedling av Språktolkar enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Region Västernorrland avser att anta två leverantörer som kvalificerat sig i rangordning.